Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Niestety nie, nawet najlepsza pompa powietrze-woda w budynku mieszkalnym będzie pracowała mniej efektywnie niż pompa glikol-woda, ze względu na źródło ciepła którym jest powietrze-zewnętrzne. Źródłem ciepła dla pompy glikol-woda jest grunt który ma bardziej stabilną temperaturę niż powietrze.

Oczywiście, że może. Jest tylko warunek aby temperatura zasilania standardowych grzejników była dobrana maksymalnie na 55 stopni. Nawet pompa ciepła powietrze-woda jest w stanie współpracować z grzejnikami, jeżeli jest urządzeniem z wtryskiem pary przegrzanej. Wtedy nawet przy temperaturze minus 25 stopni na zewnątrz osiągnie 55 stopni temperatury zasilania.

Pompa ciepła jest idealnym urządzeniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Istnieje kilka możliwości. Na przykład pompa ciepła powietrze-woda tylko do przygotowania c.w.u. (tzw. boilerówka) która bez użycia grzałki jest w stanie zagrzać zasobnik do temperatury 56-60 stopni.  Drugie bardzo dobre rozwiązanie to pompa ciepła glikol-woda z systemem HTR która potrafi zagrzać ciepłą wodę użytkową (bez użycia grzałki) do temperatury 70 stopni. Standardowa pompa ciepła glikol-woda podgrzeje wodę w zasobniku do 55 stopni.

W roku 2013 Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pompa Ciepła (PORT PC) wydała pierwsze polskie wytyczne projektowe dotyczące dolnych źródeł ciepła dla gruntowych pomp ciepła. Z ich uwzględnieniem nasi doradcy chętnie oszacują dla Państwa dolne źródło ciepła (wymiennik pionowy lub poziomy).

TAK, pod warunkiem, że pobiera powietrze z wewnątrz pomieszczenia.

Jeżeli jednak pobiera powietrze zewnętrzne to późną jesienią, zimą i wczesną wiosną ciepła użytkowa woda powinna być przygotowywana za pomocą grzałki elektrycznej lub kotła podłączonego do wężownicy umieszczonej w zbiorniku pompy ciepła.

Co najmniej raz w roku ale częstotliwość czyszczenia wymiennika ciepła zawsze zależy od jakości powietrza które wchodzi do pompy ciepła. Im to powietrze jest bardziej zanieczyszczone tym częściej trzeba przeprowadzać czyszczenie.

Konserwacja powinna być wykonana przez instalatora lub serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami.

Wszystkie pompy ciepła do c.w.u. są produkowane i badane zgodnie z normą EN/PN16147 czyli ich najwyższa efektywność jest przy temperaturach powietrza wchodzącego plus 15-20 stopni Celsjusza.

Im ta temperatura będzie niższa tym dłużej będzie grzany zasobnik pompy ciepła.

Jeśli na zbiorniku utrzymujemy temperaturę żądaną na poziomie 50 stopni to nie ponieważ bakteria Legionelli przestaje się rozwijać w 36 stopniach, a w 50 umiera.

Urządzenie po oddaniu ciepła do zasobnika wyrzuca chłodniejsze powietrze jednak nie możemy tego traktować jako klasycznej klimatyzacji ale oczywiście możemy delikatnie schłodzić pomieszczenie.

Należy tylko odpowiednio poprowadzić przewody powietrzne i uważać aby nie były one za długie ponieważ wtedy możemy uszkodzić wentylator.

Do kąpieli to około 38 stopni Celsjusza, a do zmywania 42 stopnie. Jeśli na pompie ciepła ustawimy 50 stopni to zawsze będziemy mieli komfortową temperaturę na wylewkach.

Pompa ciepła najpierw zagrzeje zasobnik ciepłej wody użytkowej, a później przełączy się na ogrzewanie i zagrzeje bufor wody grzewczej. To się nazywa priorytet ciepłej wody użytkowej. Niektóre pompy ciepła mają możliwość wyboru tego co będzie realizowane priorytetowo.

Najczęściej to temperatura wody grzewczej zmagazynowanej w buforze. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu służy termostat pokojowy lub zdalne sterowanie pokojowe które włączy lub wyłączy pompkę obiegową wtedy gdy w domu będzie za zimno lub za ciepło.

Przypominamy o tym, że termostat pokojowy jest zasilany z baterii (najczęściej standardowe  paluszki) więc jeśli baterie będą słabe lub wyczerpane termostat może pracować nieprawidłowo, a w domu może być zimno.

TAK, ponieważ głowice termostatyczne mają w sobie czujniki temperatury powietrza i zamkną lub otworzą grzejnik w zależności od tego czy temperatura w tym konkretnym pomieszczeniu jest lub nie jest osiągnięta. Np. ustawienie na 3 to 20°C w pomieszczeniu.

To znacznie wpływa na efektywność instalacji i komfort użytkowania.

NIE, pompa ciepła dogrzewa wodę do zadanej temperatury i się wyłącza. Załącza się ponownie wtedy gdy temperatura zmierzona przez czujnik w buforze lub zasobniku ciepłej wody użytkowej spadnie o kilka stopni jest to tzw. histereza załączania/wyłączania (najczęściej +/- 3°C).

TAK, wystarczy na ekranie zmienić tryb i zostawić tylko wodę użytkową (symbol kranu). Należy tylko koniecznie pamiętać o tym, że jesienią trzeba ten tryb włączyć (symbol płomienia). Niektóre modele pomp ciepła posiadają tryb AUTO który sam wyłączy ogrzewanie kiedy na zewnątrz będzie już wiosna.

Grzałka powinna załączać się tylko wtedy gdy sama pompa ciepła w określonym czasie nie osiąga zadanej temperatury. Czas ten może być zmieniony prze serwisanta (skrócony lub wydłużony) w zależności od tego czego potrzebuje konkretny budynek i użytkownicy. W niektórych wypadkach (ciepły budynek z instalacją niskotemperaturową) grzałka elektryczna nie będzie się załączała wcale. Użytkownik ma też zawsze możliwość wyłączenia bezpiecznika który zasila elektrycznie grzałkę.

TAK, dla pompy ciepła prawidłowy przepływ wody jest bardzo ważny i jeśli w instalacji jest zbyt niskie ciśnienie, powietrze lub zanieczyszczony filtr to pompa ciepła może się wyłączyć z komunikatem „sprężarka wyłączona przez czujnik przepływu”.

TAK, zasilanie elektryczne musi spełniać parametry zgodne z normą. Niestety czasem (sporadycznie) zdarza się, że dostawca energii elektrycznej nie zapewnia prawidłowych parametrów i wtedy pompa ciepła nie będzie pracować prawidłowo.

Nie ma takiej potrzeby jeżeli użytkownik standardowo utrzymuje w zbiorniku wody użytkowej temperaturę około 50 stopni Celsjusza. Jest to związane z tym, że bakteria ta przestaje się rozwijać w 36 stopniach, a w 50°C umiera.

TAK, to bardzo ważne ponieważ dla prawidłowej pracy pompy ciepła w trybie przygotowania c.w.u. potrzebna jest duża powierzchnia wymiany ciepła czyli naprawdę duża wężownica wewnątrz zbiornika. Zastosowanie standardowego zbiornika c.w.u. może powodować brak komfortu ciepłej wody, a także może wpłynąć na wystąpienie awarii pompy ciepła.

TAK, pompa ciepła z reguły ma funkcję chłodzenia ale to nie znaczy, że instalacja odbiorcza w budynku może ten chłód gromadzić i rozprowadzać. Do tego potrzebny jest odpowiedni bufor (ciepła i chłodu) i prawidłowa izolacja rur. Najlepiej gdyby chłód był rozprowadzany za pomocą klima-konwektorów.

TAK, pod warunkiem, że w moduł komunikacyjny będzie wpięty kabel internetowy łączący go z routerem domowym i ten fakt zostanie zgłoszony wykonawcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

+48 22 721 08 71
info@fervor.eu